Biserica Sfântul Ilie - Titan

PROGRAM LITURGIC

Sfintele Slujbe oficiate în biserica Sfântul Ilie – Titan:
Miercuri: 08.00 – 09.30 Slujba Sfântului Maslu
Vineri: 17.00 - 18.00 Slujba Vecernie cu Acatistul 1
Sâmbată: 08.30- 9.15 Utrenia, Sfânta Liturghie şi slujba Parastasului
Duminică: 08.00- 11.30 Utrenia şi Sfânta Liturghie 2

1 În timpul programului de iarnă (octombrie - martie) slujba de vineri începe la orele 16,00 și se termină la orele 17,00
2.Același program se respectă și în zilele când în calendar este trecută o sărbătoare cu cruce roșie

Un fragment din moaștele Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu se află în biserica noastră

Cu multă bucurie duhovnicească, aducem la cunoștință credincioșilor bisericii noastre și tuturor dreptmăritorilor creștini că luni, 12 decembrie 2022, în ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei, a avut loc un eveniment de mare însemnătate pentru Parohia noastră: cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, un fragment din moaștele Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu a fost adus și va rămâne în biserica noastră având hramurile Sfântul Proroc Ilie și Sfinții Martiri Brâncoveni.
Moaștele au fost așezate într-o raclă lucrată cu măiestrie în Atelierele Patriarhiei Române, iar credincioșii vor putea cinsti prin închinare și sărutare acest odor de mare preț.
Racla a fost adusă de către Preacucernicul părinte Emil Cărămizaru – parohul bisericii Sfântul Gheorghe – Nou (biserica voievodală în care se află moaștele sfântului martir), care a fost întâmpinat de Preacucernicul părinte Nectarie-Florin Busuioc – protoiereul Protopopiatului Sector 3 Capitală (delegatul Părintelui Patriarh pentru această slujbă festivă), alături de un sobor de preoți și diaconi, alcătuit din preoții slujitori ai bisericii noastre și alți preoți invitați.
După aducerea raclei cu Cinstitele Moaște în biserică, s-a oficiat Slujba de sfințire a raclei conform rânduielii din cartea de cult, iar apoi a fost săvârșită Sfânta și dumnezeiasca Liturghie.
Credincioșii Parohiei Înălțarea Sfintei Cruci – Titan și nu numai, sunt invitați cu multă dragoste să cinstească aceste sfinte moaște.
Slavă lui Dumnezeu, Cel ce „este minunat întru sfinții Săi”!

Adrese utile:

Pat.LuminaTrinitasTvBasilica